Dünden Bugüne Müzik ( Müziğin Tarihçesi )

Müzik her çağda insanları etkisi altına alan evrensel bir etkendir.

        İnsanoğlu duygu ve düşüncelerini geçmişten günümüze kadar sürekli aktarma düşüncesi içinde olmuştur. Yaşantı biçimleri, yaşadıkları ortam ve hayat gereksinimleri insanları sürekli değişim ve gelişim içerisine sokmuştur. İnsan oğlu duygu ve düşüncelerini duvarlara resimler çizerek, farklı işaretler kullanarak birbirleri ile iletişim kurmuşlardır. Müziğinde bu gelişimde önemli bir rolü vardır.

 
        Müzik ilk çağlardan beri insanoğlunun hayatında olmakla beraber tam tarihi belli değildir. İlk çağlarda insanlar çeşitli araç gereçleri kullanarak örneğin taşlar, sopalar, ağaç kabuklarını birbirlerine vurma sürtme yoluyla çeşitli sesler elde ederek müziğin temeli olan ritmi kullanmışlardır. Sonraki dönemlerde diğer alanlarda olduğu gibi müzikte de gelişme yaşanmıştır. Dini ayinlerde de ilk çağlarda müzik ana unsur olarak kullanılmış olup farklı ritim çalgıları ve insan sesi kullanılarak ortaya çıkması bu dönemlere rastlar.

 
        Günümüzde müzik artık teknolojik olarak yapılabilirliği çok kolaylaşmış olup toplum üzerindeki etkisi açısından insanların eğitim düzeyi aile yaşantısı gibi nedenler birden fazla müzik türü ile birlikte kişiye göre olumlu yada olumsuz etki yaratabiliyor. Popüler müzik kültürü içerisinde insanlara belli bir müzik tarzı oluşturma şansı tanınmıyor. Çünkü dış oratamda televizyon, radyo gibi iletişim araçları insanları farkında olmadan dinledikleri müzikler bir süre sonra insanların sevdikleri müzik haline geliyor. Bu da biraz önce söylediğimiz gibi, kişinin aile yaşantısı, eğitim düzeyi, yaşadığı yer dinlediği müziğin üzerindeki etkisi çok farklı olabiliyor. 

 
        Günümüzde müzik türlerini 3 ana başlıktatoplayabiliriz. Pop müzik (Popüler müzik), Caz müzik, Klasik müzik.

 
        Pop müzik; Pop terimi batı dillerinden diğer dillere geçerek "geniş toplum kitleleri tarafından benimsenen" anlamındaki "popülerin" kısaltılmışıdır.
   
        muzigin tarihcesi
 
        Caz müzik; 1880'lerde New Orleans'ta gelişmeye başladı. Köle olarak Amerika'ya getirilen Afrikalılara yanlarına müzik aleti almalarına izin verilmemişti. Ama onlar müzikal zevklerini ve geleneklerinide yanlarında getirdiler. Caz müzik genelde zenciler tarafından yapılan bir müzik türüdür.

        muzigin tarihcesi
 
        Klasik müzik; Bu müziktürü Avrupa toplumlarının tarihi dini ve çağdaş özelliklerinin izlerini taşımaktadır. Tonal sisteme dayalı çok sesli bir müziktir.

        muzigin tarihcesi
 
        Sonuç olarak bu yazıda müziğin ilk çağlardan beri var olduğu ve günümüzde de önemli bir yere sahip olan müzik kültürü insanlar için çok önemli ve vazgeçilmez olacağını şu soruyla yazıma son vermek isterim.

 
        En eski model arabalardan, günümüzdeki son model arabaların içerisinde, neden müzik çalar ve müzik sistemi standart olarak konur? 

 
        Müzik eğitmeni: SERKAN APAK


        Bu konuda ki yorumlarınızı aşağıya yazmayı unutmayınız. Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

 

2105 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır
1 2 3 4 5 Bu Haber İçin Toplam 13/3 Kere Puan Verildi (Ort:4,33333333333333)

YORUMLAR

Facebook Twitter Google FriendFeed Delicious StubmleUpon Digg Netvibes Reddit
Hide Show